SAKRAMENT EUCHARYSTII

SAKRAMENT EUCHARYSTII

Przygotowaniem do przyjęcia tego sakramentu objęte są dzieci z klasy II szkoły podstawowej. Za przygotowanie w pierwszym rzędzie odpowiedzialni są rodzice dziecka, istotny jest ich czynny udział (spotkania, konferencje itp.).
Na początku klasy II przedkładają katechetce świadectwo chrztu świętego swojego dziecka. W czasie przygotowania dziecka do I Komunii św. rodzice winni położyć duży nacisk na duchowe przygotowanie dziecka do przyjęcia tego sakramentu, a nie na oprawę zewnętrzną samej uroczystości!

Sakrament Pokuty.
Przez sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego człowiek otrzymuje nowe życie w Chrystusie. Przechowujemy jednak to życie „w naczyniach glinianych” ( 2 Kor 4, 7). To nowe życie dziecka Bożego może ulec osłabieniu, a nawet można je utracić przez grzech. Grzech jest przede wszystkim obrazą Boga, zerwaniem jedności z Nim. Narusza on równocześnie komunię z Kościołem. Dlatego też nawrócenie przynosi przebaczenie ze strony Boga, a także pojednanie z Kościołem, co wyraża i urzeczywistnia w sposób liturgiczny sakrament pokuty i pojednania.
Rodzice wraz z dzieckiem powinni przygotować się do tego sakramentu i razem w nim uczestniczyć.